Bičių pikis

Bičių pikis arba propolis, bičių klijai,- tai sakinga malonaus kvapo medžiaga. Jo spalva- nuo gelsvos iki tamsiai rudos. Bitės pikį renka iš medžių lipnių pumpurų, ūglių, augalų žiedų nektaro ir vartoja avilio plyšiams užklijuoti, koriams užtraukti, svetimkūniams apklijuoti- užbalzamuoti. Taip bitės pasirūpina, kad avilys vėdintųsi, išvengia produktų gedimo, užkerta kelią ligoms kilti ir plisti, aromatizuoja avilį. Šalinti blogą kvapą, mažinti ar visai nuslopinti skausmą ir tinimą, padėti žaizdoms gyti- tas bičių pikio ypatybes žmonės žinojo jau žiloje senovėje. Šia patirtimi ir grįstas jo vartojimas liaudies medicinoje.
Senovėje bičių pikis daugiausia vartotas kaip išorinis, gana retai- kaip vidinis vaistas. Votis gydydavo natūraliu pašildytu bičių pikiu. Buvo gaminamas ir tepalas- užtepto ant storos drobės skiautės, jo pridėdavo prie voties, ant viršaus dar užrišdavo storesniu audiniu. Natūraliu bičių pikiu taip pat gydytos karpos, nuospaudos. Pagyvenę žmonės vartoja drobės atraižas, kuriomis buvo užkloti korių rėmai avilyje ir kurias bitės aplipina pikiu. Skausmui malšinti bičių pikis vartotas nuo senų laikų.
Bičių pikio padeginus ant žarijų, patalpoje pasklinda malonus aromatas. Jį degindavo ten, kur susiburdavo daug žmonių, arba ligonio kambaryje. Tik praeityje nežinota, kad degdamas pikis dezinfekuoja patalpas ir yra veiksminga ligų profilaktikos priemonė.
Be to, bičių pikis labai plačiai vartojamas veterinarijoje.
Bičių pikio cheminė sudėti gana nepastovi - ji priklauso nuo to, iš kokių augalų bitės pikį rinko, kokiu metų laiku. Pagal tai kinta ir pikio ypatybės. Nemaža įdomių darbų atlikta tyrinėjant bičių pikio poveikį virusams. Paaiškėjo, kad virusams daugintis augaluose pikis trukdo net tada, kai jo koncentracija nedidelė, o temp. įvairi.
Ar gali bičių pikis būti kenksmingas? Tinkami surinktas bei laikomas pikis- labai aktyvi medžiaga, stipriai veikianti augalus, mikroorganizmus, gyvūnų ir žmogaus organizmą. Negalima nutraukti ligoninėje ar poliklinikoje pradėto pagrindinio gydymo kurso ir imti savarankiškai vartoti bičių pikio preparatų. Gana dažnai juos galima derinti su pagrindiniu gydymo kursu, tai net patartina, bet tik gydytojui prižiūrint. Pastebėta, kai kurių žmonių padidėjęs jautrumas bičių pikiui- alergija. Čia reikia atidumo ligoniams, sergantiems bronchine astma, egzema ar kitomis odos ligomis. Ant ilgai negyjančių opų pradžioje negalima dėti daug pikio tepalo ar emulsijos, nes gali paūmėti uždegimas. Vartojant bičių pikį į vidų, iš pirmo karto nereikėtų išgerti visos dozės. Vaikams gydymo kurso pradžioje (2-3 dienas) spiritinio bičių pikio tirpalo skiriama 1/3 dozės. Vartojant bičių pikį vis dėlto reikia būti atsargiems.

Receptai su bičių pikiu

1.Propoliu galima vilgyti nedideles žaizdeles ir nudegimus. Galima pasigaminti antpilą iš 1 dalies propolio ir 10 dalių spirito. Šiuo tirpalu suvilgyta žaizdelė apsaugoma nuo infekcijos.
2.Esant giliems nudegimams, nušalimams, suskilusiems padams. 15 gr. susmulkinto propolio sumaišyti su 85 gr. vazelino ir gautu tepalu kas 2 dienas tepti žaizdas.
3. Pagreitina žaizdų gyjimą, apsaugo nuo infekcijos (esant žaizdoms). Žaizdą suvilgyti spiritine propolio tinktūra ir palaukti, kol susiformuos plėvelė.
4. Esant stomatitui. 1,5 ml. spiritinio propolio antpilo supilti į 0,5 stiklinės virinto vandens ir gautu mišiniu 4 kartus per dieną skalauti burną.
5. Esant nuospaudoms. Susmulkintą propolį užpilti 96% spiritu (1:1). Mišinį pakaitinti karšto vandens vonelėje, įberti salicilo rūgšties miltelių, kruopščiai išmaišyti. Gautu tepalu patepti nuospaudas ir užklijuoti pleistru. Laikyti 3 dienas. Nuėmus pleistrą, nuospaudos lengvai pašalinamos.
6. Esant anginai. Kramtyti bičių pikį po 5-7 gr. per dieną. Jei pikis kokybiškas, angina praeina po 2 dienų. Tinka ir vaikams.
7. Esant dantų skausmui.
40 gr. susmulkinto pikio (propolio) užpilti 100 gr. 70 % spiritu. Tirpalą laikyti 7-10 dienų, kasdien suplakant. Preparatą filtruoti per kelių sluoksnių marlę. Po to į tirpalą įpilti spirito, kad susidarytų 40% koncentracija. Vaistus ant skaudamo danties ulašinti pipete, pridėti vatos ar marlės tamponą.
8. Nuo slogos.
20 gr. susmulkinto propolio su nedideliu kiekiu sviesto, užpilti saulėgrąžų aliejumi, kad bendras svoris būtų 100 gr. Gerai išmaišyti. Gydytis taip: suvilgyti šiais vaistais nedidelius vatos ar marlės tamponėlius ir 2 kartus per dieną (rytą ir vakare) įkišti į nosį. Kiekvienai procedūrai naudoti vis naujus tamponėlius.